Filter Your Results
Know Who You're Looking For? Type their name
Academic Departments
- Accounting
- Art History
- Art and Design
- Biology
- Chemistry
- Communication
- Computer Sciences
- Criminal Justice/Sociology
- Doctor of Business Administration
- Doctor of Physical Therapy
- Doctor of Occupational Therapy
- Economics
- Education
- Engineering/Physics
- English
- Finance
- History
- Int'l Business
- Int'l Studies
- Kinesiology
- Languages
- MBA
- MS in Criminal Justice
- Master of Pastoral Theology
- MS in InfoTech Management
- MS in Speech-Language Pathology
- Management
- Marketing
- Master of Accounting
- Master of Organizational Leadership
- Master of Physician Assistant Studies
- Master of Public Health
- MS in Exercise Physiology
- Mathematics
- Music
- Nursing
- Philosophy
- Political Science
- Psychology
- Sales
- Social Work
- Theatre
- Theology
- Justice, Diversity, and Gender Studies
Academic Support Offices
- Academic and Student Affairs
- Accessibility Resources
- Admissions
- Advancement
- Advising
- Alumni
- Assessment and Institutional Research
- Athletics
- Student Financial Services
- Campus Ministry
- Career Center
- Children's Campus
- College of Arts and Sciences
- College of Business
- College of Health and Human Services
- Communications and Marketing
- Counseling
- Dean of Students
- Diversity, Equity, and Inclusion
- Enrollment Management
- Financial Aid
- Galvin Fine Arts Center
- General Accounting
- Student Health Services
- Human Resources
- Information Technology
- Inst. for Person-Centered Care
- Instructional Design and Technology
- International Education
- KALA-Radio
- Library
- Physical Plant
- President's Office
- Professional Development
- Registrar
- Residence Life
- SAUtv
- Security
- Student Accounts
- Student Activities
- Student Success Center
- Wellness and Recreation
Tom Anderson
Physical Plant
Miranda Dresing, LISW
Licensed Counselor
Lindsey Ekblad
ARC Director
Ethan Gannaway
Teaches Ancient History with a focus on Classical Studies and Latin.
Shannon Gottschalk
Shannon is an assistant teacher in the Infant/Toddler room at the Children's Campus.
Brad Gradin
Physical Plant
Carla Heuer
Carla is the Administrative Assistant for the Accessibility Resource Center.
Jim Hannon
Director, Physical Plant
Golden Lund
Coordinator of Events and Performances for Athletic Bands
Laura Maurer
Laura is a Lead Teacher and On-Site Supervisor for the SAU Children's Campus
Sandy McKinley
Teaches Modern European and Latin American history with a focus on revolutionary movements.
Sergiy Markutsya, PhD
Teaches engineering economics, control theory, fluid mechanics, engineering design, manufacturing processes, thermodynamics.
Theresa Panich
Administrative Assistant for Health Services and Counseling Center
Rebecca Romatoski, PhD
Dr. Romatoski specializes in Thermal Fluids, Nuclear Reactor Design and Analysis, Energy Systems, and Climate Change.
Alexis Reichwein
Student Financial Services Specialist
Ray Shovlain
Head Men's Basketball Coach
Kaylon Spengler
Kaylon is Operations Manager for the Physical Plant.
Eli Tisor
Eli is an Instructional Technology Specialist in the CIDT Department.
Ra'Mya Taylor
Ra'Mya is a Lead Teacher at the SAU Children's Campus.
Don Whitmore
Groundskeeper
Natalie Woodhurst
Coordinator of Veterans Recruitment and Services
Cynthia Bechtel
Cynthia is lead teacher for 4 to 5 year old children at the Children's Campus.
Amber Dopler
Mental Health Outreach and Prevention Specialist
Mohamad El-Zein, PhD
Dr. El-Zein is a professor in the Engineering Department teaching core engineering classes as well as upper-level mechanical engineering courses.
Greg Geistkemper
Associate Director of Financial Aid
Tim Eldridge
Physical Plant
Alida Gottschalk
Shannon is an assistant teacher in the Infant room at the Children's Campus.
Mike Holmes
Mike Holmes is the Athletic Director for St. Ambrose University.
Kristina Kistler
Kris is the Senior Woman Administrator and Director of Compliance for Athletics.
Courtney Luther
Courtney is the Director of Children's Campus
Carol McCoy
Disability Service Provider
Robert Mitchell, PhD
Teaches Astronomy and advanced physics.
Sarah Oliver, PhD
As Director of Counseling, Dr. Oliver seeks to create a safe environment for students in which they can take the emotional risks necessary to achieve their desired goals.
Mohammad Rahdar, PhD
Dr. Rahdar teaches core IE courses including Operations Research, Planning and Controlling of Operations, Systems Engineering, and Engineering Economics. His specialty is in operations research and optimization techniques.
Craig Ochs
Craig is a Groundskeeper in the Physical Plant Department.
Ryan Saddler
Associate VP for Diversity, Equity, and Inclusion
Larry Skillin
Teaches Revolutionary, Colonial, Civil War and U.S. History.
Susa Stonedahl, PhD
Dr. Stonedahl teaches physics courses and has a professional interest in hyporheic exchange (water flowing through sediments in natural streams).
Chris Stafford
Chris is a Groundskeeper in the Physical Plant Department.
Mark Uitermarkt
Physical Plant
Terry Wilson
Physical Plant
Ashley Werthmann
Assistant Preschool Teacher
Drew Blocker
Manager of Ground Maintenance
Stacy Eckley
Stacy provides office support for Physical Plant/Maintenance.
Samantha Faulkner
Samantha is an Athletic Trainer in the Athletics Department.
Sarah Godwin, LMHC
Sarah is a Counselor in the Counseling Office. Her approach focuses on the clinical relationship so that each individual may find their path toward personal growth.
Bill Foley
Physical Plant
Julie Haack
Julie is the director of Financial Aid and the assistant vice president of enrollment management.
Donnie Ingram
Director of the Center for Instructional Design and Technology (CIDT) and Online Learning
Andrew Lutz, PhD
Dr. Lutz teaches core engineering and mechanical engineering classes, specializing in Applied Thermodynamics, Heat Transfer, Machine Design, Statics and Strength of Materials, and Engineering Dynamics.
Keri Manning
Teaches U.S. History, Women's History, Modern History and East Asian History.
Tyler McIntire
Tyler is an Assistant Teacher in the Honeybee Room.
Matt Moore
Matt is Groundskeeper for all St. Ambrose properties.
Michael Opar, PhD
Teaches quality control, reliability, engineering economics, ergonomics, industrial engineering methods, senior design, simulation.
Julie Rodriguez
Financial Aid counselor
Chris Phillips
Chris is a HVAC Technician in the Physical Plant Department.
Allison Scovel
Allison is an Assistant Teacher at the SAU Children's Campus.
Brandi Solis
Financial Aid Counselor
Brian Thiessen
Director of Sports Information for SAU Athletics
Tiffany Thumann
Disability Case Coordinator
Alvin Vesey
Financial Aid Specialist
Deneen Woerdehoff
Deneen is a Disability Service Provider in the Accessibility Resource Center.